Telefon: 0282 725 34 94

Boya

cerkezkoy-ceyceykuafor-boya-001

Yüzyıllardan beri İnsanların hayatında, güzelleşmenin önemli unsurlarından birisi de; bakımlı ve biçimli saçlara sahip olmak kadar, saç renginde yapılan değişikliklerdir. Eski zamanlarda saçların rengini değiştirmek için tamamen doğal maddelerden yararlanılmış. Örneğin kına, kan, kül, çivit ya da peruk gibi. Saçların rengini açmak için limon suyu kullanılmıştır.

Daha sonraları kimyanın da gelişme dönemlerinde çeşitli kimyasal maddeleri ile saçların renkleri değiştirilmiştir. Saç boyama da kullanılan ilk boya maddesi kurşun sülfat olmuştur. Kuşun sirkenin içine batırılır, birleşim sonucu meydana gelen karışım saçlara tarak ile sürülürdü. Saçlara sürülen bu karışım az da olsa saç renginde değişiklik yaratırdı.

Ne var ki bu maddelerin de zaman içerisinde saç sağlığını tehdit eden çok zararlı, zehirli maddeler olduğunu tespit edilmesi ile kimya sektörü yeni arayışlar içerisine girmiştir 20. yüzyılın başlarında yeni geliştirilen sentetik maddeler ile saç boyaları piyasada yerini almaya başlamıştır. 40’lı yıllardan itibaren ise, bugün halen kullanılmakta olan oksidatif boyalar üretilmektedir.

cerkezkoy-ceyceykuafor-makale-boya-003Saçta yapılacak renk değişikliği için kimyasal boyaları mı yoksa bitkisel boyalar mı, hangisini seçmeli?

Saç rengini değiştirmek, beyazları gizlemek veya sadece bir ışıltı yaratmak için… En uygun ürün nasıl seçilir? Ürünleri saç sağlığına zarar vermeden nasıl kullanmak lazım? Bütün bunların cevabı bu işi profesyonel olarak yapan kuafördedir.

Kına halk arsında saç için faydalı olarak bilinen bir renklendiricidir. Ancak kınanın avantajının yanı sıra dezavantajı da vardır. Kına saçı çepeçevre sararak renklendirir ve saçtan kolay akmaz hatta kumral veya platin renklerine dönmek istendiğinde birkaç açma işlemi sonunda istenilen renge yaklaşılabilir. Kınanın birkaç kez uygulaması sonunda saçın çevresinde oluşan tabaka saça sertlik  (halk arasında dolgunluk diye de adlandırılır) ve camımsı bir parlaklık verir. Zaman içerisinde de saçlarda oluşan sertlikten dolayı kırılmalar ortaya çıkar.

Bitkisel (Organik) saç boyaları amonyak içermez ancak istenilen renk değişikliğini oluşturmak için amonyak türevi madde içerirler. Dolayısıyla boya saç telinin içine nüfuz etmez (saç rengini açamaz) , saçın dış tabakasına yerleşir, beyaz saçı tam olarak kapatamaz. Saç rengini açamayan ve beyazları tam kapatamayan boya gruplarının renk seçenekleri de sınırlıdır. Kalıcı (Oksidativ) saç boyalarına oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanır. Bu süre genellikle ısı ile desteklenir.

cerkezkoy-ceyceykuafor-makale-boya-002Geçici boyalar amonyak içermez, bu sebepten dolayı saçın sadece dış tabakasına (pul tabakısına) kenetlenir ve genelde 10–12 şampuanlama sonrası saçtan akar. Düzenli olarak kullanılırsa yoğunlukları artar; çünkü saçta halen var olan boyanın üzerine tutunurlar. Böylece geçici boyalar, saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin sabit tutulabilmesi açısından yararlıdır. Beyaz kapama özelliği ancak %40–60 arasında değişir ve saç rengini açma özellikleri yoktur.

Kalıcı saç boyaları (Oksidativ saç boyası); amonyak (alkali) içerikli olan boyalardır. Bu saç boyaları amonyak sayesinde saçın orta tabakasına (lif tabakası) kadar işler, duruma göre saçta bulunan pigmentlerin (renk tanecikleri) rengini açar veya koyultarak saçta bulunan pigmentlerin rengini istenilen renge getirir.  Saç içine yerleşen suni pigmentler kenetlenerek şişer büyür saçtan geri çıkamaz ve böylece oluşan yeni renk saçta kalıcı olur.

Amonyak içerikli boyalar, saç rengini açma ve beyazları %100 kapama özelliğine sahiptir.

Kalıcı saç boyaları ile istenen sonucu almak için kuaförde uygulatmak doğrudur. Kalıcı saç boyaları yanlış kullanıldığında geri dönüşü zor olan sonuçlar ortaya çıkabilir ve saç yapısı olumsuz etkilenir.

cerkezkoy-ceyceykuafor-makale-boya-001HAMİLELİKTE SAÇ BOYAMA:

Bu sorunun cevabını vermek yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada çok zordur. Çünkü hekimlerin bir kısmı, bunun gelişmekte olan bebek için zararlı olacağını düşünürken, diğer kısmında da tam tersi düşünce hâkimdir. İnternet sitelerine girip bakıldığında, yapılan çalışmaların hiçbirinde, hamilelikte saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir bulgu elde edilemediği görülmektedir.

Bazı doktorların hastalarına bitkisel saç boylarını kullanmalarını önerdiği bilinmektedir. Ancak bu ürünlerin içerikleri de incelendiğinde, tıpkı kalıcı (oksidatif) boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinin içerdiği görülebilir. Sonuç olarak ‘’Hamilelikte saçlarımı boyatabilir miyim’’? Sorusunun cevabını hamilelikte kişiyi takip eden doktor vermelidir.

DEKOLORASYON (SAÇTAKİ RENGİN AÇILMASI):

Dekolorasyon işlemi saçtaki çok koyu renkte boyanmış veya çok koyu olan doğal saç renginin açık kumral ve platin renklerde boyamak için yapılan bir kimyasal ön işlemdir.

Dekolorasyon işlemi uygulaması sonucunda eşit bir renk sonucu için uygulama çok titiz ve dikkatli yapılmalıdır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan saç tahribatları ortaya çıkabilir. Ayrıca işlem sonunda mutlaka uygun bir bakım ürünü kullanarak gizli oksidasyonu durdurup saçın parlak ve canlı görünmesi sağlanabilir.

Dekolorasyon işlemi profesyonel bilgi ve uygulama gerektirir. Bu sebepten dolayı mutlaka kuaför tarafından yapılmalıdır.

Bu içerik 4.388 kez görüntülendi